Kooperatywa

Termin kooperatywa edukacyjna używam dość szeroko na określenie różnych organizacji formalnych lub nieformalnych zajmujących się edukacją i wychowaniem raczej w małych grupach i poza głównym nurtem systemu oświaty.
Dolną granicą kooperatyw są dzieci uczone domowo, same lub z rodzeństwem sporadycznie spotykające się z innymi dziećmi.  Taki model raczej jeszcze kooperatywą nie jest, ale może się łatwo przerodzić. Z drugiej strony granicą kooperatywy są wyżej zorganizowane większe grupy zazwyczaj posiadające stały lokal, który jest miejscem spotkań składający się z kilkudziesięciu dzieci, z wyższą specjalizacją podziału obowiązków i uprawnień, z dość dużą formalizacją warunków uczestnictwa. Tego typu grupy często nazywane są wolnymi szkołami czy szkołami demokratycznymi albo szkołami alternatywnymi. A dzieci spotykają się w nich  zazwyczaj codziennie pięć dni w tygodniu tak jak w szkole systemowej.